Ing. Kateřina Koděrová

Absolventka FŽP UJEP. Tajemnice a pravá ruka ředitele Vědecké knihovny UJEP. Ve VK UJEP pracuje od jejího otevření. Stará se kompletně i o doprovodný program knihovny. Kdo to u ní má dobré, tomu půjčí plážová lehátka.

Je vám 25, máte za sebou školu a pár prvních pracovních zkušeností. Jednou ráno se probudíte, obléknete to nejlepší, co máte, a vyrazíte do nové práce v centru. Vystoupíte na zastávce „Kampus“ na okraji Městských sadů a projdete kolem šedého nároží, které o pár let později ozáří vývěsní štít jedné z nejlepších kaváren ve městě. V tu chvíli ale ještě netušíte, že sem jednou s kolegy budete chodit na vyhlášenou zmrzlinu.

Dvě vzrostlé lípy, které na místě dnešního vstupu do kampusu stojí už od doby Rakouska-Uherska, kdy bylo Ústí nad Labem rušným přístavem, právě už asi po stodvacáté kvetou. Nadechnete se té sladké vůně a odhodlaně vstoupíte do budovy, na jejíž průčelí chlapi ze zdvižné plošiny zrovna jedno po druhém sází velká barevná písmena KNIHOVNA. Než vstoupíte do kanceláře, opřete čelo o chladné okno prosklené terasy. Když trochu zašilháte, uvidíte, jak se Labe směrem na Drážďany stáčí do nejhlubšího pískovcového kaňonu v Evropě. Potom odlepíte čelo, vyhrnete si rukávy a pustíte se do práce.

Tu šanci, budovat nějakou instituci úplně od začátku, mít skutečný vliv na její chod, na styl, jakým komunikuje, doslova ji naplnit hodnotným obsahem, v životě často nedostanete. Tady na severu ale přece jen častěji než jinde. Káťa by o tom mohla vyprávět. Do Vědecké knihovny UJEP nastoupila v roce jejího založení a budovala ji doslova od základů. Dnes už si sem na nejrůznější workshopy, přednášky, autorská čtení, promítání, ale třeba i na veřejné lekce tai-chi mezi regály s knihami nebo jen tak posedět se skripty a výhledem do kraje, zvyklo chodit velké množství lidí. Káťe a jejím kolegům se v srdci Kampusu, jak knihovně sami říkají, podařilo uskutečnit vizi živé, uživatelsky smysluplné instituce. Bez kompromisů a přesně podle představ těch, kterým slouží.

Myslet srdcem a nebát se začít úplně od začátku.

@knihkupectví_ujep @vk_ujep @kavarnacofeeup #samobouda #preskava #lusatianmountains

Další příběhy

Ing. Diana Nebeská

Ing. Diana Nebeská

Doktorandka na Fakultě životního prostředí UJEP. Jejím hlavním oborem je environmentální analytická chemie. Aktuálně se zabývá výzkumem fytoremediace a využitím Miscanthus giganteus v kontaminovaných lokalitách. Laboratorní plášť občas vymění za montérky a na dně jejího expedičního batohu leží plyšová postavička Spongeboba.

číst více
Bc. Michal Čupr

Bc. Michal Čupr

Michal je dvojnásobný držitel Ceny rektora UJEP. Od šesti let se věnuje sportovnímu šermu. Má za sebou světové poháry a Grand Prix v katarském Doha, kanadském Vancouveru, kolumbijském Cali a argentinském Buenos Aires, v Bernu, Heidenheimu, Paříži, Budapešti či v Berlíně. Ale třeba také akademické mistrovství České republiky v Brně, kde získal hned 3 medailová umístění.

číst více
Ing Simona Kijonková

Ing Simona Kijonková

Absolventka Fakulty sociálně ekonomické UJEP, maminka 3 krásných dětí, zakladatelka projektu Zásilkovna, CEO holdingu Packeta, kde řídí 1 000 zaměstnanců v šesti státech. Od roku 2019 působí i v USA, Indii a Číně. Podporovatelka zajímavých startupů. EY podnikatelka roku 2017 Hlavního města Prahy, TOP Podnikatelka roku 2018 v žebříčku vydavatelství Economia, řadu let obsazuje přední příčky žebříčku nejvlivnějších žen Forbes, na jehož titulní straně se objevila již 2x.

číst více

Kontakt

Michaela Hnidová

michaela.hnidova@ujep.cz

Odkazy, které se mohou hodit

Univerzitní web: www.ujep.cz

Na tvorbě tohoto webu se podíleli absolventi UJEP - Tereza Váňová (FSE) a Jáchym Moravec (FUD).