Mgr. Jan Musil, Ph.D.

Specializuje se na vybraná témata v české filozofii (otázka národa a filozofická reflexe nacionalizace, evropská integrace a idea Evropy). Zaměřuje se také na historii a ideologii rasismu v evropském myšlení a na vývoj vědy a vědeckých teorií ve 20. století (zejména ozdravné vědecké programy a etatizace vědy, např. eugenika, biotypologie atd.). Působí na FF UJEP a na PřF UK.

V posluchárně pod střechou elegantní bílé budovy filozofické fakulty je ještě chvíli ticho, než se první ze studentů přibitých k sedačkám Honzovým dramatickým výkladem odhodlá vydechnout a zvednout. Jakmile povolí soustředěná atmosféra jeho přednáškového modu, stane se z charismatického vyučujícího zase „kluk“ z Děčína, co má 3 bratry, tátu hasiče a letní neděli občas, teď už s vlastním synem, rád tráví na dece u Povrdelské nádrže.

To drama, které před chvílí rozehrál před svými studenty, je ale opravdové. Honza to vysvětluje jako snahu nadchnout mladé lidi pro dobrodružství myšlení. Vtáhnout je živou výukou do děje událostí, které se odehrály v minulosti a, někdy až příliš povědomě, na nás pomrkávají z budoucnosti. Vtáhnout studenty do děje jejich vlastních životů.

Vědomí odpovědnosti za prostředí, v němž žiji. Za jeho podobu teď i potom. A snaha probouzet toto vědomí i v ostatních. To je úloha, kterou na sebe v Ústeckém kraji bere naše filozofická fakulta.

Učit (se) myslet stejně dobrodružně, jako když jdete stezku odvahy.

@muzeum_usti @revizeusti @ffujep #bohemianswitzerland #ceskosaskesvycarsko

Další příběhy

Ing. Diana Nebeská

Ing. Diana Nebeská

Doktorandka na Fakultě životního prostředí UJEP. Jejím hlavním oborem je environmentální analytická chemie. Aktuálně se zabývá výzkumem fytoremediace a využitím Miscanthus giganteus v kontaminovaných lokalitách. Laboratorní plášť občas vymění za montérky a na dně jejího expedičního batohu leží plyšová postavička Spongeboba.

číst více
Bc. Michal Čupr

Bc. Michal Čupr

Michal je dvojnásobný držitel Ceny rektora UJEP. Od šesti let se věnuje sportovnímu šermu. Má za sebou světové poháry a Grand Prix v katarském Doha, kanadském Vancouveru, kolumbijském Cali a argentinském Buenos Aires, v Bernu, Heidenheimu, Paříži, Budapešti či v Berlíně. Ale třeba také akademické mistrovství České republiky v Brně, kde získal hned 3 medailová umístění.

číst více
Ing Simona Kijonková

Ing Simona Kijonková

Absolventka Fakulty sociálně ekonomické UJEP, maminka 3 krásných dětí, zakladatelka projektu Zásilkovna, CEO holdingu Packeta, kde řídí 1 000 zaměstnanců v šesti státech. Od roku 2019 působí i v USA, Indii a Číně. Podporovatelka zajímavých startupů. EY podnikatelka roku 2017 Hlavního města Prahy, TOP Podnikatelka roku 2018 v žebříčku vydavatelství Economia, řadu let obsazuje přední příčky žebříčku nejvlivnějších žen Forbes, na jehož titulní straně se objevila již 2x.

číst více

Kontakt

Michaela Hnidová

michaela.hnidova@ujep.cz

Odkazy, které se mohou hodit

Univerzitní web: www.ujep.cz

Na tvorbě tohoto webu se podíleli absolventi UJEP - Tereza Váňová (FSE) a Jáchym Moravec (FUD).