Interní doktorandka v Ústavu technologií a materiálů FSI UJEP se specializací na průmyslové využití nanotechnologií a zlepšování vlastností slitin. Kromě samotné výzkumné práce zvládá ještě hojně publikovat a věnovat se i problematice transferu technologií.

„Tumáš, vysmrkej se. A už nebreč. Koupíme nové …,“ utěšoval před nějakými 20 lety táta malou zkroušenou copatou Irynu, které se právě podařilo rozebrat na součástky rádio. To jí bylo 5 let. Kdo ví, co z ní jednou bude?! Vzhledem k tomu, že v pouhých 25 letech má za sebou úspěšné studium Fyziky prvních látek na Černovické národní univerzitě Jurije Feďkovyče, odvážný přesun do cizí země a nový start na Fakultě strojního inženýrství UJEP, to s jistotou nevíme ani my. Budoucnost má prostě ještě před sebou. Ale už teď je jasné, že úspěšnou. 

Iryna se na FSI UJEP nevěnuje jen výzkumu hliníkových slitin či nanotechnologií. Společně s kolegy a kolegyněmi z ostatních fakult například po večerech v jedné pracovní skupině vymýšlí, jak na UJEP realizovat změny, ke kterým jsme se zavázali v projektu HRS4R. Tedy, jednoduše řečeno, jak zařídit, aby nešlo jen o obvyklé teoretické chvástání na téma podpory vědy a výzkumu, ale aby se u nás opravdovým výzkumníkům z masa a kostí opravdu dařilo. I když jsou třeba teprve na začátku kariéry.

A potkáte ji i na většině akcí, kterými se univerzita snaží probudit zájem o studium, vědu a techniku u mladých lidí a široké veřejnosti. Během tradičního květnového Dne vědy a umění si hrdě oblékne tričko s logem své fakulty a na Kostelním náměstí se 7 hodin usmívá na děti, které si chtějí vyzkoušet termokameru, vytisknout na 3D tiskárně originální klíčenku nebo se zeptat na to, jaké vlastně studium techniky je. Iryna jim o tom vypráví perfektní češtinou.

Odvaha vydat se za hranice poznání. Třeba za hranice.

#nasever @stredohori.cz #saxonswitzerland #labskepiskovce #krusnehory

Další příběhy

Ing. Diana Nebeská

Ing. Diana Nebeská

Doktorandka na Fakultě životního prostředí UJEP. Jejím hlavním oborem je environmentální analytická chemie. Aktuálně se zabývá výzkumem fytoremediace a využitím Miscanthus giganteus v kontaminovaných lokalitách. Laboratorní plášť občas vymění za montérky a na dně jejího expedičního batohu leží plyšová postavička Spongeboba.

číst více
Bc. Michal Čupr

Bc. Michal Čupr

Michal je dvojnásobný držitel Ceny rektora UJEP. Od šesti let se věnuje sportovnímu šermu. Má za sebou světové poháry a Grand Prix v katarském Doha, kanadském Vancouveru, kolumbijském Cali a argentinském Buenos Aires, v Bernu, Heidenheimu, Paříži, Budapešti či v Berlíně. Ale třeba také akademické mistrovství České republiky v Brně, kde získal hned 3 medailová umístění.

číst více
Ing Simona Kijonková

Ing Simona Kijonková

Absolventka Fakulty sociálně ekonomické UJEP, maminka 3 krásných dětí, zakladatelka projektu Zásilkovna, CEO holdingu Packeta, kde řídí 1 000 zaměstnanců v šesti státech. Od roku 2019 působí i v USA, Indii a Číně. Podporovatelka zajímavých startupů. EY podnikatelka roku 2017 Hlavního města Prahy, TOP Podnikatelka roku 2018 v žebříčku vydavatelství Economia, řadu let obsazuje přední příčky žebříčku nejvlivnějších žen Forbes, na jehož titulní straně se objevila již 2x.

číst více

Kontakt

Michaela Hnidová

michaela.hnidova@ujep.cz

Odkazy, které se mohou hodit

Univerzitní web: www.ujep.cz

Na tvorbě tohoto webu se podíleli absolventi UJEP - Tereza Váňová (FSE) a Jáchym Moravec (FUD).