„Tumáš, vysmrkej se. A už nebreč. Koupíme nové …,“ utěšoval před nějakými 20 lety táta malou zkroušenou copatou Irynu, které se právě podařilo rozebrat na součástky rádio. To jí bylo 5 let. Kdo ví, co z ní jednou bude?! Vzhledem k tomu, že v pouhých 25 letech má za sebou úspěšné studium Fyziky prvních látek na Černovické národní univerzitě Jurije Feďkovyče, odvážný přesun do cizí země a nový start na Fakultě strojního inženýrství UJEP, to s jistotou nevíme ani my. Budoucnost má prostě ještě před sebou. Ale už teď je jasné, že úspěšnou.
Iryna se na FSI UJEP nevěnuje jen výzkumu hliníkových slitin či nanotechnologií. Společně s kolegy a kolegyněmi z ostatních fakult například po večerech v jedné pracovní skupině vymýšlí, jak na UJEP realizovat změny, ke kterým jsme se zavázali v projektu HRS4R. Tedy, jednoduše řečeno, jak zařídit, aby nešlo jen o obvyklé teoretické chvástání na téma podpory vědy a výzkumu, ale aby se u nás opravdovým výzkumníkům z masa a kostí opravdu dařilo. I když jsou třeba teprve na začátku kariéry.
A potkáte ji i na většině akcí, kterými se univerzita snaží probudit zájem o studium, vědu a techniku u mladých lidí a široké veřejnosti. Během tradičního květnového Dne vědy a umění si hrdě oblékne tričko s logem své fakulty a na Kostelním náměstí se 7 hodin usmívá na děti, které si chtějí vyzkoušet termokameru, vytisknout na 3D tiskárně originální klíčenku nebo se zeptat na to, jaké vlastně studium techniky je. Iryna jim o tom vypráví perfektní češtinou.
Odvaha vydat se za hranice poznání. Třeba za hranice.
#nasever @stredohori.cz #saxonswitzerland #labskepiskovce #krusnehory