Interní doktorandka v Ústavu technologií a materiálů FSI UJEP se specializací na průmyslové využití nanotechnologií a zlepšování vlastností slitin. Kromě samotné výzkumné práce zvládá ještě hojně publikovat a věnovat se i problematice transferu technologií.

„Tumáš, vysmrkej se. A už nebreč. Koupíme nové …,“ utěšoval před nějakými 20 lety táta malou zkroušenou copatou Irynu, které se právě podařilo rozebrat na součástky rádio. To jí bylo 5 let. Kdo ví, co z ní jednou bude?! Vzhledem k tomu, že v pouhých 25 letech má za sebou úspěšné studium Fyziky prvních látek na Černovické národní univerzitě Jurije Feďkovyče, odvážný přesun do cizí země a nový start na Fakultě strojního inženýrství UJEP, to s jistotou nevíme ani my. Budoucnost má prostě ještě před sebou. Ale už teď je jasné, že úspěšnou. 

Iryna se na FSI UJEP nevěnuje jen výzkumu hliníkových slitin či nanotechnologií. Společně s kolegy a kolegyněmi z ostatních fakult například po večerech v jedné pracovní skupině vymýšlí, jak na UJEP realizovat změny, ke kterým jsme se zavázali v projektu HRS4R. Tedy, jednoduše řečeno, jak zařídit, aby nešlo jen o obvyklé teoretické chvástání na téma podpory vědy a výzkumu, ale aby se u nás opravdovým výzkumníkům z masa a kostí opravdu dařilo. I když jsou třeba teprve na začátku kariéry.

A potkáte ji i na většině akcí, kterými se univerzita snaží probudit zájem o studium, vědu a techniku u mladých lidí a široké veřejnosti. Během tradičního květnového Dne vědy a umění si hrdě oblékne tričko s logem své fakulty a na Kostelním náměstí se 7 hodin usmívá na děti, které si chtějí vyzkoušet termokameru, vytisknout na 3D tiskárně originální klíčenku nebo se zeptat na to, jaké vlastně studium techniky je. Iryna jim o tom vypráví perfektní češtinou.

Odvaha vydat se za hranice poznání. Třeba za hranice.

#nasever @stredohori.cz #saxonswitzerland #labskepiskovce #krusnehory

Další příběhy

MgA. Anna Marešová, Ph.D.

MgA. Anna Marešová, Ph.D.

Absolventka fakulty umění a designu s neotřelými nápady a nekompromisním přístupem ke kvalitě a smyslu toho, co vytváří. Úspěšná designérka a nositelka mnoha ocenění.

číst více
Ing. Lukáš Eršil

Ing. Lukáš Eršil

Absolvent FSE UJEP, analytik TA ČR. Nezapomenutelná, výrazná osobnost (nejen) své fakulty. Během studia se aktivně zapojoval do různých iniciativ a pomáhal budovat instituce, které dnešním studentům značně usnadňují a zpříjemňují život.

číst více
l

Kontakt

Michaela Hnidová

michaela.hnidova@ujep.cz

Odkazy, které se mohou hodit

Univerzitní web: www.ujep.cz

Na tvorbě tohoto webu se podíleli absolventi UJEP - Tereza Váňová (FSE) a Jáchym Moravec (FUD).